Alto-Shaam 1200-TH-III Electric 1/1GN Mobile Cook & Hold Oven (DISCONTINUED)
Alto-Shaam
Alto-Shaam 1200-TH-III
1200-TH-III Electric 1/1GN Mobile Cook & Hold Oven Product Video
Expand or Contract Image thumbnails
CAS SKU
22874
MPN
1200-TH-III
AKA
GM854
Electric
Discontinued
Details
Alto-Shaam 1200-TH-III Features
  • Clear, easy-to-read LED display
  • Stackable design for additional capacity
  • Oven hoods, outside venting, and fire extinguisher systems are not required (in most areas)
  • Includes:- Core temperature probe, 6 wire shelves, 2 internal drip pans, 1 external drip tray, 127mm castors
  • Dimensions: 1924(H)x 574(W)x 819(D)mm
  • Power: 230V, 4.9kW, 28.7A
  • Weight: 156 KG
Product Accessories
Item DetailsStockPriceQuantityAction
S895 Stainless Steel Gastronorm Tray Set 6 x 1/1 65mm (Pack of 6)
S895 Stainless Steel Gastronorm Tray Set 6 x 1/1 65mm (Pack of 6) (S895)
In Stock
K998 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 20mm
K998 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 20mm (K998)
In Stock
K994 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 40mm
K994 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 40mm (K994)
K903 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 65mm
K903 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 65mm (K903)
K923 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 100mm
K923 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 100mm (K923)
K924 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 150mm
K924 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 150mm (K924)
K926 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray Lid
K926 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray Lid (K926)
CB170 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Notched Tray Lid
CB170 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Notched Tray Lid (CB170)
CB181 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Handled Tray Lid
CB181 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Handled Tray Lid (CB181)
L848 Caution Hot Surface Sign Self-Adhesive
L848 Caution Hot Surface Sign Self-Adhesive (L848)
SV1212 SmartVent 1200mm
SV1212 SmartVent 1200mm (SV1212)
SV1216 SmartVent 1600mm
SV1216 SmartVent 1600mm (SV1216)
SV1220 SmartVent 2000mm
SV1220 SmartVent 2000mm (SV1220)
SV1224 SmartVent 2400mm
SV1224 SmartVent 2400mm (SV1224)