Williams WBCF40-SS 40KG Stainless Steel Reach-In Blast Chiller/Freezer
Williams
CAS SKU
26422
MPN
WBCF40-SS
AKA
CN872
Electric
inc. vatexc. vat
Order Now
Delivery between 11th June and 25th June
Total Price:
View Compare Compare | | Wishlist
Product Specifications
Gastronorm Capacity10 x 1/1 GN
Chilling Capacity40 KG
Freezing Capacity40 KG
Dimensions1720(H) x 707(W) x 805(D)mm
Temp Range-18°C to +90°C
Max Ambient Temp43°C
Product Weight187 KG
Packaged Dimensions1914(H) x 778(W) x 884(D)mm
RefrigerantR290
Packaged Weight206 KG
MaterialStainless Steel Exterior & Interior
FinishStainless Steel
Electrical Voltage230V
Electrical Power SupplySingle Phase Hardwired - to be installed by a qualified electrician
WarrantyManufacturers 2 Years Parts & Labour
Calculator
Unit Convertor
Details
Williams WBCF40-SS Features
  • Automatically switches to storage mode at 3°C or -18°C at the end of each cycle
  • Williams Easy Blast (WEB), simple to operate, 1-2-3 controller
  • Unique advanced airflow design
  • Easy to clean dished base with radiused corners
  • Self closing doors
  • Precision injected, high density 75mm polyurethane insulation
  • Heavy-duty non-marking, swivel castors with brakes
  • Easy to access refrigeration system
  • Anti-tilt, trayslides
  • Food probe safe storage feature
  • Automatic defrost at the end of every blast cycle or every 6 hours in store mode
  • Energy saving self-regulated condensate vaporisation system
  • Self regulation compressor protection during loading phase of cooked foods
Delivery Options (Select during checkout)
Delivery IconCostServiceEst Delivery DateInfoEst Delivery Date Expires
Cost:
FREE
Service:
4-6 Weeks Free Delivery
Estimated Delivery Date:
Thu 11th June to Thu 25th June
Service Expires:
Please note the following:
  • All items over 30kg are kerbside delivery only,
  • Deliveries take place between the hours of 8am and 6pm
Product Options
Please select from the available options below:
Yes Please WILLIAMS-REMRemoval and Disposal Options
No image available
Product Accessories
Item DetailsStockPriceQuantityAction
S895 Stainless Steel Gastronorm Tray Set 6 x 1/1 65mm (Pack of 6)
S895 Stainless Steel Gastronorm Tray Set 6 x 1/1 65mm (Pack of 6) (S895)
In Stock
K998 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 20mm
K998 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 20mm (K998)
In Stock
K994 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 40mm
K994 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 40mm (K994)
K903 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 65mm
K903 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 65mm (K903)
K923 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 100mm
K923 Stainless Steel 1/1 Gastronorm Tray 100mm (K923)