Classeq
Classeq P500AWSD-22
Expand or Contract Image thumbnails
CAS SKU
64373
MPN
P500AWSD-22
AKA
DS515-MO
Electric
Discontinued
Details
The Classeq P500AWSD-22 500mm 18 Plate WRAS Approved Passthrough Dishwasher. High volume dishwashers suitable for straight-through or corner situated operation, the P500A machines are capable of washing up to 720 plates per hour.
Classeq P500AWSD-22 Features
  • Supplied with 1 x flat basket, 1 x plate insert & 1 x cutlery basket
  • Best for 24-30 wash cycles an hour
  • With added chemical pumps & integral water softener
  • Simple two-button control for improved user experience
  • Operating voltage: 380-415V/3N~/50Hz
  • Total Connected Load: 12.84kW
  • 39 litre wash tank for efficient usage and minimal running costs
  • Cycle Times: 1.5/3/5
  • Operating Noise Level: <70dB
  • Net Weight: 130kg
  • Width: 635mm / Depth: 712mm
  • Height - Hood Open: 1940-1990mm
  • Height - Hood Closed: 1460-1515mm
  • Clear Entry Height: 440mm
  • Drain Height from Floor Level: 0-600mm
  • Water inlet height from floor level: 265-315mm
  • Drain Size: ø40mm
  • Rack Size: 500mm2
  • Water supply connection: G3/4” (3/4” BSP)
  • Required Water Flow Rate: 11L/min
  • Minimum allowed supply water pressure: 2.0 bar
  • Theoretical max racks/hour: 40
  • Plates per Rack: 18
  • Wash Tank Heating: 4.05kW
  • Wash Tank Capacity: 39 Litres
  • Rinse Water Consumption at 2 bar: 3.25 Litres/cycle
  • Wash Tank Temperature: 55°C
  • Wash Pump Capacity: 380 Litres/min
  • Rinse Boiler Capacity: 12 Litres
  • Rinse Boiler Temperature: 82°C
Product Accessories
Item DetailsStockPriceQuantityAction
CF976 Dishwasher Detergent Concentrate 5 Ltr
CF976 Dishwasher Detergent Concentrate 5 Ltr (CF976)
In Stock
CF977 Dishwasher Rinse Aid Concentrate 5 Ltr
CF977 Dishwasher Rinse Aid Concentrate 5 Ltr (CF977)
In Stock
30001198 500mm Plate Basket
30001198 500mm Plate Basket (30001198)
K908 500mm Open Cup Basket
K908 500mm Open Cup Basket (K908)
K909 500mm Plate Basket
K909 500mm Plate Basket (K909)
K910 500mm Cutlery Basket
K910 500mm Cutlery Basket (K910)