Foster Pro FMPRO1500NG 1495mm Wide Stainless Steel Multideck Display Fridge With Nightblind
Foster
inc. vatexc. vat
Order Now
Delivery between 15th June and 24th June
Total Price:
View Compare Compare | | Wishlist
Product Specifications
Dimensions1960(H) x 1495(W) x 795(D)mm
Temp Range-1°C to +7°C
Max Ambient Temp25°C
Product Weight257 KG
Capacity781 Ltr
Can Capacity735 x 330ml Cans
RefrigerantR290
Defrost TypeAutomatic
Climate Class3
24hr Energy Consumption26.3 kWh/24hr
Annual Energy Consumption7453 kWh/annum
Energy Efficiency ClassE
Packaged Weight271 KG
Material304 Stainless Steel Exterior & Interior with Glass Side Panels
FinishStainless Steel
Nightblind or Roller ShutterNightblind
Cooling TypeForced Air
Number of Shelves Supplied5
Electrical Rating1.9 kW
Electrical Voltage230V
Electrical Current9.2 Amps
Electrical Power Supply13 Amp Plug
WarrantyManufacturers 2 Years Parts & Labour
Calculator
Unit Convertor
Details
Foster FMPRO1500NG Features
  • Extra wide glass end panels increase display visibility
  • Energy saving retracting 'soft closing mechanism' nightblind
  • High impact energy saving LED lighting is brighter, lasts longer and saves money in energy costs
  • Additional shelf depth (450mm) delivers increased volume compared to competitor cabinets
  • Fully removable shelves and supports for ease of cleaning
  • Supplied on roller castors as standard for ease of movement and positioning
Delivery Options (Select during checkout)
Delivery IconCostServiceEst Delivery DateInfoEst Delivery Date Expires
Cost:
FREE
Service:
21-28 Working Days Free Delivery
Estimated Delivery Date:
Mon 15th June to Wed 24th June
Service Expires:
Please note the following:
  • All items over 30kg are kerbside delivery only,
  • Deliveries take place between the hours of 8am and 6pm
Product Accessories
Item DetailsStockPriceQuantityAction
J226 Dial Fridge/Freezer Thermometer
J226 Dial Fridge/Freezer Thermometer (J226)
In Stock
F343 Digital Fridge/Freezer Thermometer
F343 Digital Fridge/Freezer Thermometer (F343)
In Stock
L838 Food In This Chiller Sign Self-Adhesive
L838 Food In This Chiller Sign Self-Adhesive (L838)
Pre-order
24/07/2026
FAQ
No questions have been submitted yet
Ask a Question
BrandFoster
Category1251 - 1500mm Wide Multideck Display Fridges
ModelFMPRO1500NG
RefrigerantR290
Climate Class3
Energy Efficiency ClassE
Estimate your energy costs
Simply insert your electricity suppliers price per kWh and the calculator will update your estimate.
Pro FMPRO1500NG 1495mm Wide Stainless Steel Multideck Display Fridge With Nightblind Energy Rating