Mondial Elite KICN40LT 360 Ltr Upright Single Door White Freezer
Mondial Elite
CAS SKU
7227
MPN
KICN40LT
AKA
CC648
Standard Plug
inc. vatexc. vat
In Stock
Total Price:
View Compare Compare | | Wishlist
Product Specifications
Capacity360 Ltr
Dimensions1882(H) x 600(W) x 620(D)mm
Temp Range-15°C to -25°C
Max Ambient Temp30°C
Product Weight77 KG
Net Capacity330 Ltr
Gastronorm Size2/3
RefrigerantR290
Defrost TypeManual
Climate Class4
24hr Energy Consumption1.7 kWh/24hr
Annual Energy Consumption620.5 kWh/annum
Energy Efficiency ClassNot Specified
MaterialLaminated Steel Exterior & ABS Interior
FinishWhite
Cooling TypeStatic
Sound LevelNot Specified
Number of Shelves Supplied6
Electrical Rating197 Watt
Electrical Voltage230V
Electrical Current0.86 Amps
Electrical Power Supply13 Amp Plug
WarrantyManufacturers 2 Years Parts & Labour
Calculator
Unit Convertor
Details
Mondial Elite KICN40LT Features
  • Full-width black header bar
  • Interior with antibacterial treatment
  • Fixed shelves
  • Replaceable door gasket
  • Reversible door
  • Lock as standard
  • Adjustable front feet and rear rollers
  • Integrated door handle
Delivery Options (Select during checkout)
Delivery IconCostServiceEst Delivery DateInfoEst Delivery Date Expires
Cost:
FREE
Service:
Order by 3:30pm for
3-5 Working Days Free Delivery
Estimated Delivery Date:
Tue 19th May to Thu 21st May
Service Expires:
Tomorrow at 3:30pm
Please note the following:
  • All items over 30kg are kerbside delivery only,
  • Deliveries take place between the hours of 8am and 6pm
Product Accessories
Item DetailsStockPriceQuantityAction
GM314 Stainless Steel  2/3 Gastronorm Tray 20mm
GM314 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 20mm (GM314)
In Stock
K810 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 40mm
K810 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 40mm (K810)
K811 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 65mm
K811 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 65mm (K811)
K812 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 100mm
K812 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 100mm (K812)
K814 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 150mm
K814 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 150mm (K814)
GM315 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 200mm
GM315 Stainless Steel 2/3 Gastronorm Tray 200mm (GM315)