Classeq
CAS SKU
115188
MPN
CP500WS-16
AKA
JF789
Electric
Product Specifications
Plate Capacity18
Dimensions1453(H) x 635(W) x 712(D)mm
Loading Height440mm
Built In Drain PumpYes
Break TankYes
Rinse Boost PumpYes
Detergent PumpsYes
Integral Water SoftenerYes
MaterialStainless Steel
Basket Size500(W) x 500(D)mm
Number of Baskets Supplied3
Product Weight130 KG
FinishStainless Steel
Sound Level<70 dB
Electrical Rating9.5 kW
Electrical Voltage400V
Electrical CurrentL1=16A / L2=16A / L3=16A
Electrical Power Supply3 Phase Hardwired - to be installed by a qualified electrician
WarrantyManufacturers 2 Years Parts & Labour
Calculator
Unit Convertor
Details
Classeq CP500WS-16 Features
  • 16 Amp power supply for intermediate use
  • Updated colour coded display
  • Drain pump, rinse booster pump, detergent and rinse aid pumps all fitted as standard
  • New energy saving standby mode
  • New Bluetooth app (available for Android & Apple)
  • New deep clean programme and refresh cycle
  • New guided descaling programme
  • New optional audible alarm
  • New hygiene and service reminders
  • WRAS Compliant - Type AB air gap
  • Dish wash programmes - 1.5, 3, 5 & 7 minutes
  • Glass wash programmes - 1.5, 2 minutes
  • Required water pressure: 2.0 bar
Delivery Options (Select during checkout)
Delivery IconCostServiceEst Delivery DateInfoEst Delivery Date Expires
Cost:
FREE
Service:
Order by 3pm for
Next Working Day Free Delivery
Estimated Delivery Date:
Fri 15th May
Service Expires:
Tomorrow at 3:00pm
Please note the following:
  • All items over 30kg are kerbside delivery only,
  • Deliveries take place between the hours of 8am and 6pm
Product Options
Please select from the available options below:
Yes Please CLASSEQ PASSTHROUGHRemoval and Disposal Options
No image available
Installation including commissioning (PASSTHROUGH-INSTALL)
This option will delay delivery 5 days
Product Accessories
Item DetailsStockPriceQuantityAction
30019192 500mm Utensil Wash Rack
30019192 500mm Utensil Wash Rack (30019192)
In Stock
CF976 Dishwasher Detergent Concentrate 5 Ltr
CF976 Dishwasher Detergent Concentrate 5 Ltr (CF976)
In Stock
CF977 Dishwasher Rinse Aid Concentrate 5 Ltr
CF977 Dishwasher Rinse Aid Concentrate 5 Ltr (CF977)
K908 500mm Open Cup Basket
K908 500mm Open Cup Basket (K908)
K909 500mm Plate Basket
K909 500mm Plate Basket (K909)
K910 500mm Cutlery Basket
K910 500mm Cutlery Basket (K910)